Jsme největší psychoterapeutickou asociací v ČR s více než 1 700 členy. |
Milé členky, milí členové, jaro pokročilo a aprílové počasí 🌦️nám ukazuje svou ambivalentní tvář. Podobně je tomu i v psychoterapeutickém světě, hlavně tedy na legislativním poli ...přečtěte si, co se děje v pracovnícch skupinách - zakládáme stále nové 😉 a o čem psala média. Máte-li jakékoli otázky, nezapomeňte, že tu jsou pravidelná on-line setkáních se členy. To nejbližší nás čeká 1. května. S velikonočními pozdravy, výbor, odborná rada a sekretariát ČAP |
Neustále sledujeme naši legislativní ságu - tedy schvalování novely živnostenského zákona "přilepené" k zákonu o znalcích. Ač se ten "náš" bod na jednání Sněmovny občas objeví, žádné rozhodnutí o jeho osudu se zatím neodehrálo. Budeme vás informovat. |
V dubnu zasedl opět pravidelný výbor asociace. Podívejte se na stručný výčet toho, co bylo na pořadu jednání. Důležitým tématem zůstává digitální terapie a AI v psychoterapii a také věda a výzkum (viz samostatné články níže👇). Pokračuje spolupráce se státními institucemi – například s Klárou Laurenčíkovou na tématu Bezpečné dětství a domácí násilí. Diskutujeme, jak by mohli naši členové pracující s dětmi, podpořit práci školních psychologů. Rozbíhá se nová pracovní skupina psychoterapie ve zdravotnictví – zájem projevilo 50 členů, a první setkání již proběhlo. Skupinu vede Olga Kunertová. |
Z praktických kroků výbor schválil využití investičních nástrojů pro zhodnocení volných peněžních prostředků a odsouhlasil přípravu redesignu webu ČAP. Vedle toho pokračují práce na mentoringu – nová pracovní skupina se sešla 22. 4., a výstupy budou dále zapracovány do certifikačního řádu.
Výbor diskutoval postup v případě neodevzdání čestného prohlášení o celoživotním vzdělávání. Sekretariát jednotlivé členy průběžně kontaktuje.
Celoživotní vzdělávání a pojištění odpovědnosti |
Plnění stanoveného objemu celoživotního vzdělávání je jednou z povinností členů ČAP. Dokládá se jedenkrát za tři roky po vyzvání ze sekretariátu. Na základě dotazů jsme připravili detailnější vysvětlení jednotlivých položek, které do něj patří. U každé položky zároveň uvádíme, v jaké struktuře je vhodné si průběžně seznam zaznamenávat, aby pro Vás bylo vyplnění souhrnného formuláře co nejjednodušší. Naleznete je v oddílu Podmínky pro trvání členství zde |
Členové, kteří čekají na vyplnění formuláře za rok 2022 - 2024, naleznou formulář ve své poště v následujících týdnech. Předem děkujeme všem za pečlivé vyplnění.
Profesní pojištění odpovědnosti
O profesní pojištění odpovědnosti psychoterapeutů, které je přichystané pro členy ČAP, je stále zájem. Toto pojištění uzavřela ČAP jako rámcovou smlouvu, kterou následně každoročně přefakturovává na jednotlivé členy, kteří uzavřeli smlouvu se zprostředkovatelem. Leták pro zájemce naleznete ve své sekci pro členy - oddíl Dobrá praxe. Máte-li zájem o uzavření pojistné smlouvy, kontaktujte prosím přímo kontaktní osobu zprostředkovatele Renomia.
Informace pro ty, kteří mají smlouvu již uzavřenou: aktuálně čekáme z Renomia na data, následně Vám pošleme fakturu na pojistnou částku. Prosíme o trpělivost, zpoždění nemá žádný vliv na rámcovou smlouvu a platnost Vašeho pojištění.
Etické kolegium je poradním orgánem odborné rady ČAP. Aktuálně je složeno z deseti řádných členů a členek ČAP, které jmenovala odborná rada a kteří se řídí při své práci jednacím řádem Etického kolegia. Kdo jsme? Jsme skupinou lidí, kteří se rozhodli pečovat o kultivaci etické citlivosti členské základny asociace. Tu vnímáme jako základ naší práce, jako pevné základy stavby zvané psychoterapie, která díky nim může stát rovně i na nerovném terénu. Do našich řad patří: předsedkyně Kateřina Tóthová a členové Jiří Čermák, Martina Kukolová, Andrea Lásková, Jan Maršálek, Eliška Remešová, Silvie Ročovská, Josef Smrž, Anna Stanislavová, Monika Ulrichová, Kateřina Vávrová. Čím se zabýváme? Za dobu našeho působení jsme se věnovali základním úkolům, kterými jsou tvorba Jednacího řádu, sepsání vodítek pro klienty k podávání podnětů etickému kolegiu a řešení podnětů s dotyčným terapeuty. |
Někteří z nás o etice učí, přednášejí nebo dělají jiné aktivity rozšiřující povědomí o etických otázkách. Stejný úkol si dáváme i jako členové kolegia – být proaktivní, vytvářet prostředí, kde bychom o etice mohli mluvit – s vámi, tedy s naším členstvem, ale i s veřejností, kde bychom mohli kultivovat citlivost a reflexi vůči etickým tématům, vést diskuzi o nejpalčivějších otázkách a způsobech jejich řešení. V plánu je revize Etického kodexu a rádi bychom do budoucna vytvořili manuál „Doporučení a dobrá praxe etiky psychoterapeuta“, vzniklý na základě anonymizovaných řešených podnětů a na základě debat, které s členskou základnou vedeme.
Etický kodex
Etický kodex vyjadřuje poslání profese ve formě ideálu nebo základního cíle a podporuje profesní identitu a status profese. Slouží především jako měřítko hodnocení aktuální praxe jako podklad pro posuzování podnětů klientů za účelem jejich ochrany před neetickým zacházením, zneužitím moci a zanedbáním péče, členské základně jako orientační bod ve vlastním tápání v eticky náročných situacích a v první řadě povzbuzuje k etické vnímavosti a reflexi.
Chceme převádět Etický kodex do reálného života. Nabízíme vám tedy využít naše kolegium jako konzultační místo pro vás a vaše eticky problematická témata. Budete-li řešit etické dilema, které by bylo dobré reflektovat pro členskou základnu, nebo kde byste nás chtěli využít jako konzultační místo, napište nám.📧
Pevně věříme, že kultivace citlivosti a vnímavosti vůči eticky konfliktním tématům je v zájmu celé asociace, našich klientů a nakonec i odborné veřejnosti a podporuje naši profesní identitu a status psychoterapeutické profese. Budeme rádi, když spolu s vámi, širokou členskou základnou, budeme na etických tématech v oblasti psychoterapie spolupracovat na konferencích a jiných setkáních.
Chystáte kurz nebo výcvik? Dejte o něm vědět! |
Máme nový, přehlednější ceník inzerce pro vzdělávací akce a výcviky. Oslovíte víc než 2 000 členů ČAP – na webu, v newsletteru nebo třeba bannerem. Ceny zohledňují typ akce i to, jestli je pořadatel členem asociace. Přibyla i možnost doplňkových služeb, jako je krátký článek v newsletteru. Více info najdete na webu nebo pište rovnou Andree, naší komunikátorce.📧 |
co se děje v pracovních a tématických skupinách |
Vznikla dočasná pracovní skupina Mentoring🧙♂️ |
Pracovní skupina funguje ve složení: Hedvika Kubicová - Černá, Vlaďka Doležalová, Olga Krejčová, Vladimír Sácký, Dana Šedivá, Markéta Rozsívalová, Irena Sgalová, Hana Regnerová, Maria Miličevičová, Dan Wagner, Petr Odstrčil a Milan Stiburek, který bude skupinu také zastupovat na odborné radě a v pracovní skupině pro vzdělávání. Cílem skupiny je rozvíjet metodiku mentoringu, informovat, poskytovat podporu mentorům. Pokud máte zájem se zapojit, napište nám na: milan.stiburek@seznam.cz. Připravujeme dvě online setkání: 9. září Setkání pro zájemce o mentoring - informace o mentoringu v kontextu dalšího vzdělávání a 14. října Setkání pro mentory |
AI 🤖 v psychoterapii: 📢Hledáme členy a vedoucí nové pracovní skupiny |
Umělá inteligence už není tématem budoucnosti – vstupuje do psychoterapeutické praxe teď a tady. Ať už jde o terapeutické chatboty, psychoedukační aplikace, nebo algoritmy imitující lidský kontakt, technologie kladou nové otázky: Co ještě je psychoterapie? Jaké jsou hranice odpovědnosti a bezpečí klientů? A jak na to máme reagovat jako profesní komunita? Proto zakládáme novou pracovní skupinu AI v psychoterapii. Jejím cílem bude zmapovat současné nástroje, diskutovat etické a odborné otázky, a připravit kvalitní odborné stanovisko ČAP k tomuto rychle se vyvíjejícímu tématu. Do skupiny hledáme:
| ![]() |
(...i přes riziko obvinění s ageismu 😉 si dovolíme napsat, že...) vítáme především mladší terapeutstvo a ty, kdo se v tématu již zorientovali – vaše vhledy a nadhledy budou cenné.
Máte zájem zapojit se nebo skupinu vést či máte tip na vhodné odborníky? Napište nám.📧
Současná psychoterapie se bez výzkumu neobejde – proto zakládáme novou pracovní skupinu zaměřenou na výzkum v psychoterapii, která bude napojena na evropskou výzkumnou síť SARC při Evropské asociaci pro psychoterapii (Science and Research Commission). Chceme vytvořit tým, který bude:
|
Skupina bude úzce spolupracovat se SARC EAP, která připravuje mimo jiné mezinárodní výzkumný projekt s využitím kazuistik, přehled o účinnosti psychoterapie nebo přenos aktuálních poznatků do politiky duševního zdraví. Podívejte se na 🗎 aktuální newsletter SARC.
Hledáme členy a členky, kteří mají zájem výzkum přibližovat praxi – ať už máte výzkumné zkušenosti, nebo chuť učit se za pochodu. Důležité je nadšení, spolupráce a zájem zviditelnit přínos psychoterapie.
Chcete se zapojit? Napište nám.📧
Všichni zájemci jsou srdečně zváni 6. května v 17:00 na první setkání. Video link 🖥️tu. Případně můžete kontaktovat přímo vedoucí skupiny Marii Jahodovou. |
Krizová intervence a trauma práce🐦🔥 (KITP): Co je nového... |
KITP funguje třetím rokem a práce se nám daří. Máme dva výrazné okruhy práce: Nový web V loňském roce se nám podařilo dokončit a zveřejnit web Mimořádná událost! Chceme, aby byl praktickým rozcestníkem o tom, co je o mimořádných událostech potřeba vědět a také o tom, jak se s nimi vypořádat. Web psali krizoví interventi, psychoterapeutky a psychoterapeuti, kteří mimořádné události znají a lidi, kteří se v nich ocitnou, doprovází. Garanci poskytla naše asociace. Pomozte nám web dále rozvíjet:
|
Usilujeme o smysluplné nastavení návaznosti IZS a psychoterapeutického doprovázení.
Hledáme kolegyně a kolegy do týmu KITP-OTC, jedná se o práci doprovázení obětí trestných činů, zpravidla přímo v akutním stavu.
Navázali jsme spolupráci s Policií ČR – aktuálně s Prahou, Středočeským krajem, Pardubicemi a výhledově s Brnem. Rádi bychom oslovili také Královéhradecký kraj. V případě potřeby nás mohou kontaktovat jejich krajští psychologové či krizoví interventi – do dvou dnů zajistíme termín u některého z členů skupiny KITP–OTC. Máme odborné vzdělání i letitou zkušenost s doprovázením v těžkých situacích, jako jsou náhlá úmrtí, nehody, násilné činy či ztráty dětí. Aktuálně pracujeme za své běžné ceníky.
Rádi bychom rozšířili tým o kolegy a kolegyně z dalších regionů ČR. Hledáme ty, kteří:
Pokud vás tato práce oslovuje, napište Aničce Stanislavové a požádejte o vstupní dotazník. Vyplníte základní informace o své praxi a vzdělání – vše přehledně zapíšeme do tabulky podle regionu.
Skupina KITP se schází jednou za čtvrt roku, nejbližší setkání je 📆 9. června 2025 v 10:00. Noví zájemci jsou vítáni – atmosféra je otevřená a přátelská. Pokud chcete dostávat pozvánky na setkání, napište Aničce Stanislavové nebo Kristýně Farkašové.
Věříme, že společně dokážeme nastavovat smysluplnou spolupráci s IZS napříč regiony a že ČAP bude umět rychle a citlivě reagovat tam, kde se mimořádné události dotknou mnoha lidí, třeba i díky nástrojům jako web Mimoradna-udalost.cz a sdílené infografiky.
Děkujeme, že jste v tom s námi.🧡
Kristýna Farkašová
Chcete informovat kolegy i o vašem mediálním počinu? Dejte nám vědět!
Poradenská psychoterapie jako živnost: potřebujeme jasná pravidla | Olga Kunertová, členka výboru ČAP, sepsala pro Deník Referendum článek shrnující současnou debatu o legislativním ukotvení psychoterapie. |
|
Když léčí instalatér. Zákon proti „ezošmejdům“ kritizuje část psychoterapeutů | ČAP poskytla vyjádření do článku o novele živnostenského zákona a návrhu nové vázané živnosti | ![]() |
Konec falešných psychoterapeutů. Podle návrhu budou muset mít kvalifikaci | A i do večerního zpravodajství na Nově se náš vstup vešel, byť tedy brutálně osekaný... | ![]() |
O strachu: proč ho potřebujeme a kdy nám škodí | Na našem blogu najdete článek inspirovaný loňským Karlínským dnem pro duševní zdraví, kde se bavil Ondřej Pečený s Honzou Kulhánkem na téma strach. A na našem blogu je z toho článek. 😉 | ![]() |
Záznamy z naše stánku na loňském Karlínském dni pro duševní zdraví najdete coby "podcasty" na našem YouTube. | ![]() |
|
Zákon o duševnom zdraví je alibi pre plán obnovy, nie skutočná pomoc deťom, kritizuje PS | Ani u sousedů na Slovensku není psychoterapeutický svět, alespoň tedy ten legislativní, úplně v pořádku 🙈 | ![]() |
Umělá inteligence jako terapeut | V minulém newsletteru jsme vám přinesli vyjádření EAP k používání AI v terapii. Teď si můžete přečíst článek na podobné téma v Respektu, na kterém jsme spolupracovali. (prosím, omluvte kvalitu skenu)🙏 | ![]() |
KONFERENCE |
Zajímá vás, jak propojit síly napříč profesemi ve prospěch duševního zdraví dětí, dospělých i celých rodin? Přijměte pozvání na druhý ročník odborné konference Multidisciplinarita 2025, kterou pořádá organizace Zahrada pro duši pod záštitou náměstkyně primátora hl. m. Prahy Alexandry Udženiji.
📅 Kdy: 15. května 2025
📍 Kde: Zastupitelský sál Magistrátu hl. m. Prahy, Mariánské nám. 2, Praha 1
💻 Více informací a registrace.
Celodenní program propojí odborníky z psychiatrie, psychologie, školství i sociálních služeb. Témata se dotknou např. reformy psychiatrické péče, perinatální podpory, krizových služeb nebo spolupráce týmů v péči o děti a jejich rodiče. Součástí je také filmové pásmo s odbornou diskusí a kazuistiky z praxe.
🔖 Akce je akreditována ČLK a Asociací klinických psychologů ČR.
Pozvánka od slovenských kolegů: Psychoterapia 2025 v Bratislavě |
Rádi bychom vás co nejsrdečněji pozvali na XXXV. Česko-slovenskou psychoterapeutickou konferenci – Psychoterapia 2025, která se uskuteční 5.–7. června 2025 v Bratislavě. Tématem letošního setkání je „Zrkadlá v nás – reflexia a sebareflexia v psychoterapii“. Společně se zaměříme na to, jak zrcadlení, sebereflexe a vnitřní uvědomění formují naši terapeutickou práci i vztah s klienty. Konference proběhne v hybridní formě, takže se můžete připojit osobně i online. Těšit se můžete na přednášky zahraničních hostů, jako jsou Una McCluskey, Jon Frederickson a Renate Sannwald, i na vystoupení kolegů z Česka a Slovenska. 📍 Místo: Hotel Crowne Plaza, Bratislava 🌐 Registrace a více informací. Těší se na vás vaši kolegové a kolegyně ze Slovenské psychoterapeutické společnosti |
další asociační AKCe, SEMINÁŘe ČI KONFERENCe |
Zde je ke stažení v tiskové kvalitě Etický kodex a Psychoterapeutické kompetence. Webové verze zde. | Informace o mediálních aktivitách ČAP najdete pravidelně v sekci Napsali o nás. Starší vydání zpravodaje jsou v archivu. Pokud hledáte data o psychoterapii a zajímavé publikace nejen z EAP, najdete je v sekci Ke stažení. |
Víte, že jako naši členové můžete čerpat stálou 22% slevu na veškeré produkty nakladatelství Portál? Zde se můžete přihlásit ke slevě. | V ROZCESTNÍKU PRO ČLENY najdete spoustu praktických informací ohledně Vašeho členství. Je něco, co byste na stránkách rádi viděli? Dejte nám vědět sem: technickapodpora@czap.cz |
Spojte se s námi na sociálních sítích, kde pravidelně přidáváme aktuality. |
Identifikační údaje: Česká asociace pro psychoterapii, z.s. Náměstí I.P. Pavlova 1785/3 Praha 2, 120 00 IČ: 70860122 | Bankovní spojení: Číslo účtu : 22332233 / 2010 |
© Česká asociace pro psychoterapii
|