774 050 413

Vyjádření ke kritériím schvalování vzdělávacích programů ČPtS

Výcvik integrace v psychoterapii zaslal členům komise schvalující komplexní vzdělávací programy pro zdravotnictví své vyjádření k novým kritériím pro psychoterapeutické výcviky.

Členům komise schvalující komplexní vzdělávací programy pro zdravotnictví

dále na vědomí:
- členům výboru České psychoterapeutické společnosti ČLS JEP
- Asociaci klinických psychologů ČR
- Psychiatrické společnosti ČLS JEP
- České asociaci pro psychoterapii
- výcvikovým institutům poskytujícím vzdělávání v psychoterapii ČR

Vážení kolegové,
toto je průvodní dopis k Žádosti o schválení komplexního vzdělávacího programu v psychoterapii pro zdravotnictví a zároveň otevřená informace pro další, výše uvedené, subjekty. Předmětem dopisu jsou Kritéria pro schvalování komplexních vzdělávacích programů pro zdravotnictví, zahajovaných od roku 2018 (dále jen Kritéria).

V letech 2009, 2012 a 2016 byl program našeho Výcviku integrace v psychoterapii schválen ČPtS ČLS JEP pro zdravotnictví. Nyní žádáme ČPtS ČLS JEP opět o schválení. Program našeho výcviku oproti schválené podobě z roku 2016 nedoznal žádných změn, také odborná úroveň výcviku zůstává stejná. Změnila se však Kritéria. V našem průvodním dopise zdůvodňujeme, proč nemůžeme některá nově zaváděná kritéria akceptovat. Velmi doufáme, že naše snaha bude mít i širší dopad na oblast vzdělávání v psychoterapii v ČR tak, aby prioritní byla obsahová kvalita vzdělávacích programů.

Dopis se nám nepíše snadno, protože si velmi vážíme práce všech kolegů v ČPtS, AKP a Psychiatrické společnosti, kteří přispěli a přispívají ke kvalitě vzdělávání v psychoterapii a záleží jim na vysoké odborné úrovni celého oboru. Tuto hodnotu bezesporu sdílíme.

Zároveň se však musíme zřetelně vymezit vůči některým podmínkám, formulovaným v dokumentu Kritéria. S řadou podmínek souhlasíme, nicméně některá z kritérií jsou bohužel v rozporu s demokratickými zásadami našeho právního řádu. Pokud bychom na ně bez dalšího přistoupili, mohli bychom se stát spoluodpovědnými za vytváření zaužívané zvyklosti a podporovat protiprávní situaci. To v žádném případě nechceme, proto se cítíme povinni své stanovisko jasně a zřetelně vyjádřit.

Celé vyjádření k přečtění zde

Napiš komentář

Post comment as a guest

0
  • Žádné komentáře nenalezeny

Upekli jsme pro Vás koláčky (cookies), aby byly naše stránky pro Váš prohlížeč snadno stravitelné.