774 050 413

Volby do výboru České psychoterapeutické společnosti

Jiří Drahota (předseda ČAP) rozeslal dne 16. března dopis členům České psychoterapeutické společnosti ČLS JEP, ve kterém je vyzývá ke společné kandidátce do voleb ČPtS.

Níže si můžete kompletní korespondenci ve věci voleb do ČPtS: výzvu Jiřího Drahoty, reakci Karla Koblice (předseda ČPtS) a korespondenci mezi Alenou Paloušovou (místopředsedkyně ČPtS), Jiřím Drahotou a Františem Matuškou (člen výboru ČAP, který bude kandidovat do výboru ČPtS).

Jiří Drahota: „Věc je prostá. Bude-li existovat zásadní rozpor mezi odbornými společnostmi o podobě psychoterapie, nikam se nepohneme. A nejde pouze o nehybnost situace, neboť Asociace klinických psychologů aktivně oslovila (s posudkem najatého právníka) jednotlivé živnostenské odbory s žádostí o zjednání pořádku v poskytování psychoterapie neklinickými psychology. Také - přes protest 15 institutů a 1368 podpisů pod peticí - začala platit nová vzdělávací kritéria ČPtS. Současně AKP blokuje svými zavrhujícími posudky akreditaci kurzu ČAP, který by umožnil cestu zdravotníkům tímto novým panamským kanálem.

Situace potřebuje silnou kandidátku liberálněji smýšlejících psychoterapeutů, kteří získají demokratickou cestou většinu ve výboru ČPtS a dají tak vzniknout společnosti, která bude hájit zájmy psychoterapie ve zdravotnictví, aniž by blokovala rozvoj obecné psychoterapie, patřící do všech rezortů. Poté by mohly obě společnosti spolupracovat k ukotvení, ohraničení a zkvalitnění psychoterapie v ČR.“ 

1. Volby do ČPtS 2018 - Výzva Jiřího Drahoty členům ČPtS

2. Reakce Karla Koblice, předsedy ČPtS

3. Komentář Dr. Aleny Paloušové (první a druhá část)

4. Odpověď Františka Matušky na reakci Karla Koblice

5. Odpověď Jiřího Drahoty na komentář Aleny Paloušové

Prosím, napište nám do diskuze své komentáře k celé situaci, zajímá nás Váš názor. Děkujeme!

Napiš komentář

Post comment as a guest

0
 • Návštěvník - Zdeněk Šimanovský

  Skvělý nápad, kandidovat do ČPtS sice nebudu, ale upřímně souhlasím s příspěvky 1,4 a 5.

  AT ŽIJE ČAP!!! A jak se kdysi přálo : AŤ JSOU DÁVNÍ PŘEDKOVÉ SNAHÁM ČAP PŘÍZNIVĚ NAKLONĚNI.

  Komentář naposledy upraven v před 2 roky od Anna Stanislavová
  0 Líbí se Krátká URL:
 • Souhlasím s příspěvky 1, 4 a 5 a doufám ve zdárné vyřešení celé věci ve prospěch ČAP a psychoterapie. Držím palce. :-)

  0 Líbí se Krátká URL:
 • Návštěvník - Štefan Schwarc

  Díky pánům Drahotovi a Matuškovi, že pracují na svobodě potkávat se a vyměňovat si hodnoty v rámci podnikání. To stojí za to. Volby stojí za to. Chtěl bych vědět jaké hodnoty chrání pan Koblic a chci vědět jak jeho ochrana souvisí s potřebou psychoterapeutů v ČPsT. Dělá vlastně ještě pro ně? To vypadá, že ne? Asi má potřebu. Byl jsem katolík, tak taky někdo vždycky věděl jak máme věřit a jak se potkávat s ostatními a jak nenápadně odsoudit to ostatní. Držím palce aktivitám pánů Drahotovi a Matuškovi a dalším lidem, kteří mají ten čas tohle označit a vyjít s tím do diskuse s Vámi. Akorát mi po shlédnutí dopisů nebylo jasné proč jsou tak uctiví a znovu stojí o rozhovor.

  0 Líbí se Krátká URL:
 • Návštěvník - Jiří Krombholz

  To je oblíbená technologie - když někdo nemá dost argumentů reálných a odborných, začne vyvolávat emoce a skandovat "totalita...jak za komunistů..atd", jak předvádí dr. Paloušová.
  Krombholz

  0 Líbí se Krátká URL:
 • Návštěvník - Filip Abramčuk

  Děkuji kolegům Drahotovi a Matuškovi za odvahu čelit za nás všechny tlakům AKP a CPTS. S jejich dopisy se plně ztotožňuji. Vize nebo postoj CPTS mi připadá jako odtržený od reality a jejich metafora totalitarismu zavádějící a argumenty prázdné. Uvidíme tedy jak dopadnou volby v CPTS.

  0 Líbí se Krátká URL:
 • Návštěvník - Miroslav Plichta

  Chci říct pouze DĚKUJI. ČAPka hájí zdravý rozum.

  0 Líbí se Krátká URL:
 • Návštěvník - Dagmar Doubková

  Chci poděkovat a podpořit a kdyby to šlo dodat energii. I když jsem z páteční prezentace ČAPky v Brně na konferenci vnímala určité vyčerpání, je pro mne jako terapeuta práce ČAPky nesmírně důležitá. Věřím, že je do budoucna možné, aby psychoterapie byla samostatnou profesí a byla i tak vnímána. Dík

  0 Líbí se Krátká URL:
 • Návštěvník - PhDr. Miroslav Novotný

  Vážení a milí kolegové.

  Výzva Jiřího Drahoty odpovídá duchu akcí, kteých jsem měl možnost se zúčastnit v rámci ČAP ( podzimní "indiánská"konference..) a prezentuje to, o co většině lidí sdružených v ČAP jde. Plně se s ní ztotožňuji. Reakce druhé strany odpovídá tomu o co jde panu Koblicovi. Každý chceme něco jiného. Jiří se chce domluvit a spolupracovat, druhá strana chce bojovat. Myslím, že bychom to měli respektovat a nevysílat přátelská gesta tam, kde o to není zájem. Je dobře, že se zkouší navázat spolupráce, neboť ČPtS není Koblic, ale vypadá to, že většina členů ČPtS souhlasí se svým předsedou, už jenom proto že mlčí.

  0 Líbí se Krátká URL:
 • Návštěvník - Ivan Úlehla

  Dopis Jiřího Drahoty členům ČPtS považuji za velmi příhodný. Stále se jedná s výbory ČPtS resp. AKP a málo mluvíme s kolegy. Franty Matušky doplnění je přiměřené reakcím představitelů ČPtS. Ať už tomu říkáme boj, převzetí moci či konkurence, je dobré si uvědomit, že probíhá na několika rovinách. Na politicko úřední by např. mělo jít o ustavení psychoterapie jako samostatné profese pro niž jsou v různých resortech specifikované další podmínky. Na poli konkurenčně podnikatelském např. víme, že vzdělávání psychoterapeutů je obchod, komu bude dovoleno jej provozovat, získá výhodu (mimochodem téměř všichni členové akreditační komise ČPtS vedou nějaké pst výcviky - jak je to v ČAPce?). Na poli odborném však jde o zdůvodnění a obhajobu profese psychoterapie, která bude zahrnovat jednotlivé školy, jinými slovy jde o hledání paradigmatu, čili společně přijímaného rámce.
  Debaty se naneštěstí nejčastěji točí kolem prvních dvou rovin, zatímco třetí bývá oslyšena. K dobru dávám text svého vystoupení na plénu ČPS k budoucnosti psychoterapie v roce 2000 viz http://www.g-i.cz/cz/odborne-texty/172-jakou-psychoterapii-bych-chtel-mit.
  Milí Jiří a Františku, protože s tím sám mám problém, vnímám citlivě, že překlepy a gramatické chyby kazí dojem, zvláště u těch, které bychom rádi přesvědčili ;)

  0 Líbí se Krátká URL:
 • Moc děkuji Jirkovi Drahotovi i panu Matuškovi za ochotu investovat svou energii do prosazování rozumného stanoviska. Představa, že by člověk, který přichází do psychoterapie se vztahovými problémy, musel povinně čerpat zdravotnické služby, je absurdní a divím se, že to vzdělanému panu Koblicovi a spol. nedochází.

  0 Líbí se Krátká URL:

Upekli jsme pro Vás koláčky (cookies), aby byly naše stránky pro Váš prohlížeč snadno stravitelné.