Vážený pane předsedo,
ve výboru SLEA vzniklo usnesení zaslat ČPS vyjádření k nynější situaci na poli psychoterapie.
Výcvikový program existenciální analýzy a logoterapie patří k programům nejnáročnějším. A to pokud jde o výběr uchazečů do výcviku, objemem teorie, strukturou a obsahem klinických témat, počtem hodin skupinové a individuální sebezkušenosti, včetně supervize a následného dalšího vzdělávání, povinné praxe ve zdravotnictví a praxe v pomáhající profesi.
Tento výcvikový program, i přes svoji odbornou náročnost, zároveň odpovídá širšímu pojetí psychoterapie. V našich výcvicích byly vždy respektovány i jiné obory pomáhajících profesí pro psychoterapii než úzce klinické a zdravotnické.
Na základě našich zkušeností na poli vzdělávání se domníváme, že lze zachovat vysoký standard kvality připravenosti budoucích adeptů psychoterapie současně s otevřeností k širšímu pojetí, kdo může psychoterapii vykonávat.
Integrace vysokého standardu a otevřenosti k příbuzným oborům je podle našeho názoru dobře možná. Ve výcvikovém programu se naši kolegové, jak zdravotníci, tak i kolegové z ostatních pomáhajících profesí, kvalitně připravují na výkon psychoterapie i mimo resort zdravotnictví.
SLEA vychází z výše uvedeného, opírá se o zkušenosti podporující myšlenku širšího pojetí a zastává postoj otevřeného přístupu v pohledu na psychoterapii.
Chceme vyjádřit nesouhlas k možnému úzkému navázání psychoterapie pouze na resort zdravotnictví a stojíme o zachování otevřeného přístupu v pohledu na psychoterapii.
Zároveň nesouhlasíme s tím, aby schválení vzdělávacího programu bylo podmíněno složením výcvikové skupiny, pokud samotný vzdělávací program splňuje kritéria pro kvalitní vzdělávání budoucích pracovníků ve zdravotnictví. Stojíme o to, aby institutům byla zachovaná možnost svobodné volby a možnost rozhodování o tom, kdo bude a kdo nebude do výcvikové skupiny přijat.
Za SLEA
PhDr. Dana Krausová
předsedkyně SLEA
Napiš komentář
Post comment as a guest