774 050 413

Diskuze a tipy k online terapiím

Vážení kolegové,

máme za sebou první týden provozu, který většina z nás dosud neznala - pracovat terapeuticky na dálku. Sdílejme zkušenosti. Napište, co se vám osvědčuje, co můžete doporučit, co se nepovedlo, na co si dát pozor. Odborné postřehy, etické postřehy, technické tipy.

Zde najdete doporučení, které jsme obdrželi z EAP: Speciální informace z EAP

Diskuzi otevíráme pro co nejširší odbornou komunitu, nejen pro členy ČAP. Děkujeme.

Když si kliknete na modrou obálku a vyplníte svůj email, budou vám chodit všechny příspěvky do vašeho mailu.

Napiš komentář

Post comment as a guest

0
Nahraj předchozí komentáře
 • Návštěvník - Zdeněk Macek

  Díky za perličku, moc mě potešila ;)

  0 Líbí se Krátká URL:
 • Návštěvník - Lenka Hlavičková

  Své zkušenosti s online konzultacemi s dospělými i s dětmi jsem sepsala na své Facebookové stránce: https://www.facebook.com/psychoterapiehlavickova/ Pokud se vám budou hodit, budu ráda. Díky za vzájemnou podporu!

  0 Líbí se Krátká URL:
 • Návštěvník - Marie Pečená

  Mám velkou radost, jak jste se rozepsali o svých zkušenostech z dobykoronaviru. Také přispěji svými zkušenostmi. Jsem skoro udivena, že mí pacienti stáli o to, aby kontakt přerušen nebyl. Udělala jsem nabídku osobního setkání v náročné situaci v ordinaci, při zachování všech náležitých opatření. Bezdotykovost, dezinfekce, roušky a 2 m vzdálenost. To až tento týden, kdy se podmínky oprávněně vyostřily. Většina lidí však využila možnost telefonického spojení. Vytvořila jsem si takové callcentrum a opravdu poctivě 60 min. probíhá regulérní psychoterapie. Ptám se na konci setkání každého:
  v čem to bylo jiné, co mu scházelo, co by potřeboval jinak a zda by něco na tomto způsobu ocenil.Mám dobré odezvy.
  Z ocenění zaznívá: maximální soustředěnost, nerozptylovaní jinými podněty, chuť si dělat své poznámky, pregnantnost, větší důraz na shrnutí celé hodiny, také pohodlí domova - tepláky a nohy na stole a tím i větší uvolněnost, ušetření času z dojíždění, radost, že se našel způsob, jak v psychoterapii pokračovat a zůstat ve spojení, zájem psychoterapeutky v období limitace a změn.
  Co chybí: osobní kontakt, nonverbální komunikace, prostředí, které má s psychoterapií spojené a vnímá ho léčivě, to, že každá návštěva stojí také nějaké fyzické úsilí ( doprava, úprava, oblečení, nalíčení, atd., což je pro někoho rituál spojený se setkáním a jakousi přípravou), důvod, vůbec vyjít z domova, společný čaj nebo káva, bezpečí ve dvou.
  Pacienti, s kterými to takto proběhlo jsou připraveni až do odvolání, praktikovat terapii takto. Uvidím, jak se bude jevit další průběh, toto je zkušenost jednoho týdne, respektive 3 dnů. Zítra mě čeká 5 tel.
  konzultací. O průběhu píši pečlivý zápis.
  Marie Pečená

  0 Líbí se Krátká URL:
 • Návštěvník - Ladislava Doležalová

  S počtem klientů jsem na tom podobně jako ostatní- část klientů chce počkat až pominu karanténa.Ale ti, co se rozhodnou, fungují víceméně velmi podobně jako face to face. Zmiňujete se tady i o problémech z nonverbální komunikace...mě překvapilo,kolik klientů je schopno pracovat se mnou přes tělo i skrze monitor...Většinou vidím alespoň půlku těla a dost klientů je schopno mi poctivě popsat i co se děje ve zbytku. Zajímavé jsou také procesy klientů okolo zajišťování si soukromí na terapii v rámci sdílené domácnosti s dalšími členy. Takové podněty běžná sezení nepřináší. Přesto všechno se již velmi těším na klasický modus práce :)
  Hezký večer všem

  0 Líbí se Krátká URL:
 • Návštěvník - Viera Kliszová

  Moje dosavadní zážitky z terapií během karantény:
  -několik klientů, kteří měli strach z online terapie, na jejím konci hodnotilo, že jsou překvapeni, jak v pohodě a super to bylo;
  -když pro klienty nebylo možné zařídit si ve svém karanténním obydlí dostatek soukromí, měli jsme terapii po telefonu třeba když seděli v autě. Překvapivé pro mě bylo, že tyto hodiny můžou být jedny z nejuvolněnějších a nejvztahovějších, jaké jsme kdy měli;
  -mnoho klientů se rozhodlo zintenzivnit frekvenci našeho "setkávání". Vidí karanténu jako příležitost mít terapii bez toho, aby se museli uvolňovat ze zaměstnání a dojíždět. I já jsem v jiném režimu a dokážu více termínově vyjít vstříc (obzvlášť s ranními a večerními hodinami);
  -koronavirus a karanténa je sice tématem každé konzultace, ale zatím vždy jen okrajovým (čekala jsem, že ho bude více). Lidi i v karanténě prožívají svá psychická, psychosomatická, vztahová trápení, která byla přítomna už i před epidemií. Některá z nich se ovšem zavřením doma a znemožněním různých aktivit zvýraznila.
  -za uplynulý týden mám i nového klienta. Myslela jsem si, že lidi teď budou využívat psychologické poradenství zdarma, které se nabízí na mnoha místech. Na druhou stranu rozumím, že někteří klienti pak chtějí navázat osobní spolupráci, takže si i online můžou terapeuta volit tak, jak by si ho volili osobně.

  0 Líbí se Krátká URL:
 • Návštěvník - Olga Kunertová

  Zdravím všechny. Pro mě je největší problém udržet, jestli jsem se s tímhle klientem domluvila na skypu s tímhle někde jinde... Začíná mi to přerůstat přes hlavu. Tak jsem se rozhodla, že budu všechny befelem zvát na zoom. Aspoň si nemusí nic instalovat, jenom klieknou na odkaz. No jo, jenže mi nedošlo, že když dám někomu přístup, může tam vlastně vstoupit kdykoli. Tak se stalo, že jsme měli rodinnou on-line seanci a přišla k nám "na návštěvu" klientka, která si to chtěla vyzkoušet. Vtipné, no ale tohle by se asi nemělo dít. Nevíte někdo co s tím? Dá se na zoomu ve free verzi nějak oddělit jednotlivá stekání? Nebo na to musím mít verzi placenou? Případně který modul? Je jich tam víc a je to pro mě hrozně nepřehledné, ta jejich nabídka. Díky případně za radu. Olga

  0 Líbí se Krátká URL:
 • Návštěvník - Vladislav Chvála

  Ahoj Olgo,
  mělo by to jít.když si stáhneš aplikaci Zoom nebo jen doplněk Zoom pro Outlook, tak se dá sezení předem naplánovat a každý ozvaný dostane své číslo a heslo ... a tak by se to nemělo dát zmotat...ale taky se to teprve učíme... vladislav

  0 Líbí se Krátká URL:
 • Návštěvník - Pavel Roubal

  Nevím, co s tím, ale predstavil jsem si to a dost jsem se zasmal?.
  Mne si zase nekteri pacienti az po tydnu odvazili rict, ze nechtej videt porad jen moje stehno...?
  Kazdopadne jsem si kupil stativ a dal si to dal a vys. Sice ted piju vic alkoholu, ale ten pohled z blizka a zezpoda mi pridal tak nejak odulej?!
  PR

  0 Líbí se Krátká URL:
 • Návštěvník - Lenka Tichotová

  Já jsem na on-line nebo telefonické konzultace zvyklá už dlouhé roky. Provozujeme je klienty, kteří bydlí moc daleko (i zahraničí) nebo jsou nemocní tak, že nemohou běžně jezdit. Touto praxí jsem navázala na předchozí zkušenost třinácti let na telefonické krzové lince. Většinu terapeutických konzultací vedeme bez obrazu nebo si jej pustíme jen na uvítanou a rozloučenou. Výhodou pak je lepší spojení, oba si můžeme udělat pohodlí bez strachu, co je vidět v kameře a já se pak daleko lépe soustředím na to, co klienti povídají, jak zní jejich hlas atd. Vlastně mám pocit, že jsem soustředěnější než face to face.

  0 Líbí se Krátká URL:
 • Návštěvník - Michaela Skokanová

  Zarazilo mě, že se zde doporučuje využití aplikace Zoom, která je bezpečnostním rizikem, vizte například https://computerworld.cz/securityworld/pres-zoom-lze-ukrast-prihlasovaci-udaje-do-windows-55972 - z článku:

  "A aby toho nebylo málo, jeden z uživatelů na Zoom v pondělí podal žalobu kvůli údajnému zneužití osobních dat. Tvrdí, že aplikace bez předchozího upozornění data sdílí s třetími stranami, včetně Facebooku. Na to ostatně už dřív upozornil magazín Motherboard, dle kterého data s Facebookem sdílela verze aplikace pro iOS. Firma tehdy pochybení údajně napravila."

  Pokud byste náhodou rozesílali další materiály na toto téma, myslím, že by bylo dobré toto zmínit. Jako náhradu bych doporučila Jitsi nebo Discord.

  0 Líbí se Krátká URL:

Upekli jsme pro Vás koláčky (cookies), aby byly naše stránky pro Váš prohlížeč snadno stravitelné.